Založ si blog

Žena, ktorá ho omámila telom

vyjav z nadhernej hrobky kralovnej

vyjav z nadhernej hrobky kralovnej

Tak po kráľovnej Hatšepsut a Nefertiti je dnes na rade ďalšia výnimočná žena na egyptskom tróne – Nefertari, manželka najslávnejšieho egyptského faraóna Ramzesa II. Veľkého. Kým Hatšepsut mala skutočnú faraónsku moc a  Nefertiti sa zasa objavovala na verejnosti hlavne z dôvodu náboženského (kráľ, kráľovná a nový a jediný boh Aton tvorili posvätnú božskú triádu), Nefertari sedela na tróne po boku faraóna z iného dôvodu…..nehľadajte politiku, intrigy, náboženstvo….nie nie…. ten dôvod je krásny, čistý a hlboko ľudský…je to láska.

     Mladučký, ale neobyčajne ambiciózny a cieľavedomý následník trónu Ramzes II. už rozmýšľa, ako od začiatku svojej vlády upevní moc tak, aby nebola ničím prekonaná. Jedinou cestou k tomu v starom Egypte je byť rovný bohu. V jeho prípade to však nie je také jednoduché, pretože jeho predchodcovia – starý otec Ramzes I., otec Seti I. boli vojaci. Božský pôvod tak musí podložiť jednou zo svojich manželiek. A tak poďme spolu za Ramzesom a Nefertari na krátky výlet do histórie….

 

     Moje meno je „Najnádhernejšia“ (Nefertari). Som kňažkou boha Amona vo Wesete. Dnes očakávame príchod našeho mocného mladého kráľa a tak sa musím na to pripraviť. Beriem do rúk Oko bohyne Hathor (medené zrkadlo) a kontrolujem prácu svojich slúžok. Ešte malé úpravy…áno som spokojná. Z Hathorinho Oka sa na mňa díva moja vlastná tvár…a musím povedať, že moje meno Nefertari ju naozaj vystihuje. Veľké oči orámované rozdrobeným galenitovým lesklým čiernym práškom, ktorý slúžka naniesla tyčinkou v hrubých linkách a pretiahla až k ušiam. Rovnako zvýraznené jemné obočie. Ešte na viečka treba pridať viac zeleného malachitového prášku a líca oživiť červeným okrom. A nezabudnuť na pery, čo ho budú zvádzať. Musia byť vášnivo červené. Rozmýšľam, ktorá parochňa je na účel zvádzania lepšia….jednoduchá s dlhými rovnými vlasmi alebo tá so zložitým účesom? Rovnaké dilema mám aj pri výbere parfému – jemná lotosová vôňa alebo silná jazmínova? Telo mám dokonalé, štíhle bez jediného chĺpka. Na tento účel je potrebné ho rafinovane poodhaliť. Budem prvá v krajine Ta Meri, ktorá použije tento jemný priehľadný odev, čo viac odhaľuje ako zahaľuje…..vidím sa v odraze vody v chrámovom jazierku. Ano, som pripravená získať ho…….

 

     A skutočne Ramzes II. si spomedzi 20 manželiek a stoviek konkubín navždy vybral ako hlavnú kráľovskú manželku zvodnú Nefertari. S ňou ziskal nielen vytúžený božský pôvod, ale i prostú manželskú lásku a šťastný život po boku milovanej ženy a zostal pri nej 25 rokov. Vo veku 46 rokov jeho milovaná Nefertari podľahne chorobe a faraón napriek tomu, že žije ešte viac ako 40 rokov, si už nikdy nevyvolí na jej miesto žiadnu inú ženu. Naopak, postaví jej malinký, ale absolútne unikátny chrám v Abu Simbel. Tento Nefertarin chrám stojí hneď vedľa jeho chrámu a vchod zdobia 10 metrov vysoké sochy faraóna, bohyne Hathor a Nefertari. Unikátom je práve to, že socha Nefertari je rovnako veľká ako socha kráľa a bohyne (všetky kráľovné boli vždy zobrazované ako malinké postavičky medzi kolenami svojho manžela). A rovnako vo vnútri chrámu je zobrazovaná kráľovná obetujúca bohom. Takto sa smeli zobrazovať len faraóni, nie kráľovné. Ďalším dôkazom tejto lásky je Nefertarina hrobka v Údolí kráľovien. Je to najzachovalejšia stavba zo starého Egypta a patrí k najkrajším starovekým pamiatkam sveta. Škoda, že nie je bežne prístupná verejnosti (vstupné je neskutočne drahé, vstup do hrobky je limitovaný a hlavne vstupuje sa do nej len s povolenim, ktoré vydáva úrad na ochranu pamiatok v Egypte).

     A o čom vám porozprávam nabudúce? O symbole, ktorý nájdeme v Biblii, a ktorý sa týka každého z nás……

Pravda o Egypte V. cast

24.08.2013

Pokracujem v pisani toho, cim momentalne zijeme v Egypte. Tak na zaciatok trosicku pozitivnejsia informacia, pretoze sa zda, ze sa situacia upokojuje, uvidime co dalej, pretoze ten arabsky svet je hrozne viac »

Pravda o Egypte IV. cast

21.08.2013

Tento clanok je uz stvrtym pokracovanim mojho blogu o momentalnej situacii v Egypte. Od zvrhnutia Mursiho z postu prezidenta, viac ako 6 tyzdnov, sa jeho sympatizanti a volici zhromazdili v styroch velkych viac »

Pravda o Egypte III. cast

19.08.2013

Tento clanok je tretim pokracovanim predchadzajucich dvoch, uz publikovanych clankov o udalostiach v Egypte. ZVRHNUTIE PREZIDENTA MURSIHO Dna 30. 6. zacala v Egypte najmasovejsia demonstracia v dejinach viac »

zeman

Drahoš je spojený s migráciou, tvrdí Zeman. Inzerát označil za zbytočný

19.01.2018 08:10

Prezident Miloš Zeman si nemyslí, že by mu inzerát, v ktorom spolok Priatelia Miloša Zemana varuje pred jeho protikandidátom Jiřím Drahošom, v kampani pomohol.

Pápež František, Peru

Pápež pokračuje v turné po Južnej Amerike, zamieril do Peru

19.01.2018 07:41

Pápež František pokračuje vo svojej ceste po Latinskej Amerike návštevou Peru, kde má na programe aj stretnutie s domorodými obyvateľmi amazonského regiónu.

superpočítač, počítač, pc, procesor, CPU, intel, výpočtová sila, komputing

Talianska Eni má najvýkonnejší priemyselný počítač na svete

19.01.2018 07:32

Talianska spoločnosť Eni inštalovala nové kapacity vo svojom superpočítačovom centre a vytvorila najvýkonnejší priemyselný počítač na svete.

Lavrov, holokaust

Lavrov varuje pred oživovaním nacizmu v Európe, kritizoval rúcanie pamätníkov

19.01.2018 07:14

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov otvoril vo štvrtok na pôde OSN výstavu o holokauste v bývalom Sovietskom zväze.

Katarina Licha

Deje sa príliš veľa zla vo svete, a tak píšem o tom, čo už je minulosťou, ale krásnou a inšpiratívnou

Štatistiky blogu

Počet článkov: 57
Celková čítanosť: 212319x
Priemerná čítanosť článkov: 3725x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy