Založ si blog

Čriepky z Egypta -tajomstvo štvrté – záhada dioritovej sochy

     Ďalší záhadný egyptský čriepok je záhadou a hlavne mojím obdivom ku schopnostiam ľudí, žijúcich tisícročia pred nami.

     Isto mnoho z vás navštívilo káhirské múzeum a samozrejme jeho časť na prízemí, ktorou sa väčšinou uponáhľané prehliadky začínajú, a to je oddelenie pamiatok z najstaršej doby, tzv. Starej ríše. Väčšina vystavených exponátov sú sochy. Mnohé z nich veľmi vzácne práve kvôli dochovanému citlivému materiálu – cédrovému drevu (pri veku 4500 rokov). My sa však pristavíme kamennej pri soche kráľa Rachefa, staviteľa druhej pyramídy v Gíze, kde sa veľmi pekne zachovala aj časť vápencovo-žulového údolného chrámu, dláždenej cesty spájajúcej chrám s pyramídou a slávna Sfinga. Práve v údolnom chráme sa v jame našla socha kráľa v nadživotnej veľkosti a pôvodne bola jednou z 24 sôch, ktoré zdobili údolný chrám. Dnes patrí táto socha medzi najcennejšie exponáty múzea.

kráľ Rachef (Chefren)

kráľ Rachef (Chefren)

Chefren s Hórom, detail

Chefren s Hórom, detail

 

 Zobrazený faraón Rachef sedí vznešene na tróne, díva sa do večnej diaľky a vzadu za hlavou mu vzlieta sokol. Je to boh Hór a týmto gestom zobrazuje socha vlastne moment splynutia kráľa s Horom, jeho premeny na samotného boha Hóra. Veď egyptskí králi od počiatku používali medzi svojimi menami (najskôr mali tri, neskôr sa ich počet ustálil na päť povinných mien) ako prvé v poradí práve meno, ktoré bolo uvádzané na kartuši práve Hórom.  

Čo je teda záhadné na tejto soche? Je vyrobená z dioritu, čo je jeden z najtvrdších materiálov, hornina magmatického pôvodu, ktorá vznikala vo veľkej hĺbke a vyniká veľkou odolnosťou. Údajne je ju možné opracovať len diamantom. Je stará ako pyramídy. To znamená, že má okolo 4500 rokov. V čase, keď Egypt nepoznal iné kovy okrem medi. V čase, keď vieme, že pri opracovávaní kamenných a žulových blokov pracovali kamennými dlátmi, používali drevené kolíky zatlčené do kamenných puklín, namočené vo vode, ktoré dokázali tlakom rozbiť štruktúru kameňa, používali takisto zahrievanie na zhruba osemsto stupňov a následne ochladenie vodou, čim sa  i žulový povrch dokázal rozdrobiť a ľahšie potom opracovať. Používali aj dioritové gule na rozbíjanie kamenného materiálu. Ale toto všetko nemohlo stačiť nielen na opracovanie tak tvrdého materiálu, ale hlavne na detailné vypracovanie do najmenších podrobností. Ako dokázali vytvoriť takéto dielo starí majstri? A túto záhadu môžem rozšíriť v tom čase i na ďalšiu starovekú civilizáciu, žijúcu v krajine úrodného polmesiaca“, Mezopotámiu, pretože i tam sa dochovala stéla z dioritu.

Starovek má môj neskonalý obdiv. Je pre mňa vrcholom, z ktorého čerpáme podnes. Samozrejme, nemenila by som, chýbali by mi veci, ktoré nám súčasníkom veľmi uľahčujú život (elektrika, horúca voda, rozhlas, televizia, internet, medicína…..), ale pri štúdiu starovekých civilizácií vždy pociťujem hlbokú úctu voči tomu, čo vtedy ľudia boli schopní dokázať.

Pravda o Egypte V. cast

24.08.2013

Pokracujem v pisani toho, cim momentalne zijeme v Egypte. Tak na zaciatok trosicku pozitivnejsia informacia, pretoze sa zda, ze sa situacia upokojuje, uvidime co dalej, pretoze ten arabsky svet je hrozne viac »

Pravda o Egypte IV. cast

21.08.2013

Tento clanok je uz stvrtym pokracovanim mojho blogu o momentalnej situacii v Egypte. Od zvrhnutia Mursiho z postu prezidenta, viac ako 6 tyzdnov, sa jeho sympatizanti a volici zhromazdili v styroch velkych viac »

Pravda o Egypte III. cast

19.08.2013

Tento clanok je tretim pokracovanim predchadzajucich dvoch, uz publikovanych clankov o udalostiach v Egypte. ZVRHNUTIE PREZIDENTA MURSIHO Dna 30. 6. zacala v Egypte najmasovejsia demonstracia v dejinach viac »

POČASIE: Sneženie na cestách

Uzavreli tri priechody pre nákladnú dopravu, cestári varujú pred snežením a jazykmi

19.01.2018 08:15

Horské priechody Šútovce, Čertovica a Vernár uzavreli pre nákladnú dopravu nad desať metrov z dôvodu hustého sneženia.

zeman

Drahoš je spojený s migráciou, tvrdí Zeman. Inzerát ale označil za zbytočný

19.01.2018 08:10

Prezident Miloš Zeman si nemyslí, že by mu inzerát, v ktorom spolok Priatelia Miloša Zemana varuje pred jeho protikandidátom Jiřím Drahošom, v kampani pomohol.

Pápež František, Peru

Pápež pokračuje v turné po Južnej Amerike, zamieril do Peru

19.01.2018 07:41

Pápež František pokračuje vo svojej ceste po Latinskej Amerike návštevou Peru, kde má na programe aj stretnutie s domorodými obyvateľmi amazonského regiónu.

superpočítač, počítač, pc, procesor, CPU, intel, výpočtová sila, komputing

Talianska Eni má najvýkonnejší priemyselný počítač na svete

19.01.2018 07:32

Talianska spoločnosť Eni inštalovala nové kapacity vo svojom superpočítačovom centre a vytvorila najvýkonnejší priemyselný počítač na svete.

Katarina Licha

Deje sa príliš veľa zla vo svete, a tak píšem o tom, čo už je minulosťou, ale krásnou a inšpiratívnou

Štatistiky blogu

Počet článkov: 57
Celková čítanosť: 212347x
Priemerná čítanosť článkov: 3725x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy