Založ si blog

Čriepky z Egypta – Čierny Asuán – Philae

     ….sklonený nad papyrom odrazu začul zvonku nezvyčajný hluk a hlasy. „Tak predsa, smrť sa blíži. Už len pár posledných chvíľ na tomto pozemskom svete…“  Mlčky a odovzdane čakal na ich príchod. Nepokúsil sa utiecť. Vedel, že už niet kam. Zaplavili celý jeho starý svet a prišli s novou vierou, ktorej on nerozumel. Vytlačili jeho a ďalších staroegyptských kňazov a ich bohov až na samý okraj krajiny Ta Meri (v staroegyptštine Egypt) a oni našli útočisko v chráme vznešenej bohyne Izis na nílskom ostrovčeku Philae….  

     Možno takto sa končili dejiny umierajúceho starého Egypta, ktorý tak uvoľnil miesto novej viere, ktorá sa začala šíriť známym svetom – kresťanstvu.  Práve v chráme bohyne Izis (aká to irónia histórie, veď Izis bola bohyňou života) bol vyrytý posledný hieroglyf roku 394 po Kristovi ako symbol zomierajúceho starého faraónskeho Egypta. Kresťania v snahe očistiť krajinu od „pohanských“ kultov ničili egyptské pamiatky a svoje útoky cielili hlavne na kňazov, ktorí ako poslední ochraňovali papyry s trojtisícročnými vedomosťami a tradíciami. Pred kresťanmi utekajúci egyptskí kňazi sa usadili na juhu Egypta, v chráme Izis, ktorý ležal osamotený na ostrovčeku rieky Níl pri dnešnom Asuáne. Napokon práve týmto rokom začína nová etapa v dejinách Egypta, ktorú už ale píšu koptskí kresťania. V časoch, keď môj imaginárny staroegyptský kňaz čakal na svoju smrť, ani samotní kresťania netušili, že ich vláda v Egypte nepresiahne ani šesť storočí a budú musieť ustúpiť novej sile, valiacej sa z arabského polostrova, moslimskej.

     Ale vráťme sa na ostrovček Philae. Nebudem spomínať umenie a históriu chrámu, pretože to je treba zažiť a vidieť. Čítať o tom nestačí. Sú miesta, ktoré nie sú šťastné. Možno je to ich osud, neviem. A k nim radím práve Philae. Svoj zdrvujúci úder dostalo od vpádu kresťanov a následnom ničení a vyplienení. V agónii ešte Philae dýchalo celé stáročia až do 20. storočia, ktoré mu zasadilo smrteľnú ranu. Turisti, ktorí navštevujú dnešný chrám Izis vo Philae, v skutočnosti nenavštevujú pôvodné miesto. Pretože ostrovček Philae navždy leží utopený v Níle kvôli dostavbe Veľkej priehrady a následnom zatopení Násirovým jazerom. Na jeho dne dnes odpočíva viac ako 140 staroegyptských chrámov. Okrem 20 chrámov (plus chrámy v Abú Simbel) bolo dopriate aj chrámu Izis prežitie. Chrám s priľahlými stavbami bol roku 1979 rozkúskovaný na viac ako 30 000 kamenných blokov, ktoré boli dopravené a znovu postavené na iný ostrov v Níle, na ostrov Agilkia, ktorý bol umelo zalesnený, aby sa aspoň približne podobal na pôvodný Philae. Turisti sa tak dnes môžu tešiť z pohľadu na chrámový komplex, ktorý bol zasvätený najdlhšie uctievanému bohovi v histórii ľudstva. Bohyňa života Izis, egypťanmi spodobovaná ako  štíhla elegantná žena, oblečená do priliehavých šiat, bola nepretržito uctievaná zhruba 5000 rokov. Dokonca niektoré chrámové scény, kde Izis kojí svojho syna Hóra, kresťania nezničili práve kvôli tomu, že im pripomínali Máriu s Ježišom. Možno to bola ona, ktorá držala až do 20. storočia svoju ochrannú ruku nad chrámom a umožnila mu tak prežiť.

A kam nabudúce?  Ideme nakupovať na núbijský trh…..

chrám Philae, zasvätený bohyni Izis na novom ostrove Agilkia

chrám Philae, zasvätený bohyni Izis na novom ostrove Agilkia

Pravda o Egypte V. cast

24.08.2013

Pokracujem v pisani toho, cim momentalne zijeme v Egypte. Tak na zaciatok trosicku pozitivnejsia informacia, pretoze sa zda, ze sa situacia upokojuje, uvidime co dalej, pretoze ten arabsky svet je hrozne viac »

Pravda o Egypte IV. cast

21.08.2013

Tento clanok je uz stvrtym pokracovanim mojho blogu o momentalnej situacii v Egypte. Od zvrhnutia Mursiho z postu prezidenta, viac ako 6 tyzdnov, sa jeho sympatizanti a volici zhromazdili v styroch velkych viac »

Pravda o Egypte III. cast

19.08.2013

Tento clanok je tretim pokracovanim predchadzajucich dvoch, uz publikovanych clankov o udalostiach v Egypte. ZVRHNUTIE PREZIDENTA MURSIHO Dna 30. 6. zacala v Egypte najmasovejsia demonstracia v dejinach viac »

zápcha, cesta, autá, doprava

V Janove sa zrútil 100-metrový kus mosta

14.08.2018 13:03

Zatiaľ nie sú žiadne správy o mŕtvych alebo ranených.

pellegrini

Transformáciou SAV sa bude zaoberať Rada vlády

14.08.2018 12:27

O zvolanie zasadnutia predsedu rady Richarda Rašiho požiadal predseda vlády Peter Pellegrini.

števčík

Starosta Starého Mesta Radoslav Števčík ohlásil opätovnú kandidatúru

14.08.2018 12:08

O priazeň voličov v novembrových voľbách sa bude uchádzať po druhý raz, opätovne ako nezávislý.

hacker, usa, test,

Volebný systém USA neodolal útoku 11-ročného hackera

14.08.2018 12:06

Emmet Brewer zmenil mená kandidátov a politických strán, za víťaza označil seba samého a pridal si jednu miliardu odovzdaných hlasov.

Katarina Licha

Deje sa príliš veľa zla vo svete, a tak píšem o tom, čo už je minulosťou, ale krásnou a inšpiratívnou

Štatistiky blogu

Počet článkov: 57
Celková čítanosť: 226694x
Priemerná čítanosť článkov: 3977x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy