Po našej malej púti starým Egyptom som vám trošku priblížila niektoré zaujímavé miesta, zaujímavé ženy (zaujimaví muži ešte len prídu) a v nasledovných troch príspevkoch chcem predstaviť tri staroegyptské symboly, ktoré sú turistom v Egypte priam notoricky známe. Začnem jedným z nich, ktorý sčasti prevzali aj naše kresťanské dejiny (konkrétne v Starom zákone o strome pokušenia).
Staroegyptský Strom života je jedným z najkrásnejších symbolov starého sveta, a o to krásnejší, že sa týka každého z nás. Predstavuje posvätnú sykomoru, strom bohyne Hathor, patrónky lásky, šťastia, zdravia, prosto všetkého príjemného v tomto živote. V starom Egypte mu bola preukazovaná nesmierna úcta a je spominaný už v najstarších textoch spred viac ako 4600 rokov. Bol zároveň aj stromom pohrebísk, pretože sa verilo, že „v chladnom tieni sykomory v bezpečí odpočívajú mŕtvi“.
Na strome je zobrazených päť vtákov. Päť vtákov symbolizuje päť fáz v živote každého človeka. Štyri z nich sú otočené smerom na východ. V Egypte bol východný breh rieky Níl miestom živých ľudí, miestom, kde sa stavali mestá, osady, chrámy pre bohov, Vtáčik na spodnej vetve sykomory predstavuje detstvo. Vták nad nim mladosť a dospievanie. Vták na vrchole stromu, to je vlastne človek na vrchole svojich životných síl. Vták už na druhej strane stromu, ale stále s hlavou otočenou na východ zobrazuje starobu. Roztiahnuté krídla v tomto prípade naznačujú, že už pomaly nastáva čas opustiť tento pozemský život a vojsť tam, kam sa túžil každý Egypťan raz dostať – odísť do večnosti posmrtného života. Napokon máme posledného vtáka, ktorý sa jediný díva na západ. Zobrazuje smrť. Ak sa pozrieme na mapu starého Egypta, naozaj si uvedomíme, že všetky hrobky, pohrebiská, pyramídy, zádušné chrámy sa stavali na západnom brehu rieky Níl, v riši boha smrti Usira.
Katarina Licha dakujem Nautilus, ...
nautilus Katka, som veľmi rád, ...
Martha Bielska Ahoj Katka, mrzí ...
believer Jáááj Katka, tak film ...
Katarina Licha Believer, aj mne ...
Celá debata | RSS tejto debaty