Nebojte sa, ešte mi nezmäkol mozog v tejto neznesiteľnej egyptskej horúčave. Len ma tak napadlo, že včera sme si priblížili dušu, či skôr duše starého Egypťana, tak dnes je na rade telo. No tak najskôr, čo o tele môžem už napísať…veľa toho naozaj nebude, ale možno si potom dokážete predstaviť ako asi vyzerali ľudia, od ktorých nás delia tisícročia.
O pôvode Egypťanov sa dodnes vedú spory a je množstvo hypotéz. Ja sama z vlastnej skúsenosti vidím dosť veľké rozdiely medzi súčasnými Egypťanmi zo severu (tam je to už skutočný mix rás, od pôvodných Egypťanov, cez antických Grékov, Rimanov, od 7. storočia Arabov, Francúzov či Britov v 19. storočí). Dokonca som medzi nimi našla aj modrookých a takmer plavovlasých. Vysvetlili mi to ako pozostatok vyčíňania napoleonových vojakov. Naopak stred a juh Egypta bol vždy svet uzavretý do seba a tam sú ľudia dodnes najviac podobní pôvodným Egypťanom, aj keď s výrazným mixom arabským. Dnes však musím otvorene povedať, že tie tisícročia sobášov medzi rodinami sa tam dosť podpísali na ich génoch.
No a tí pôvodní Egypťania boli malej drobnej postavy, väčšinou sa jedná o štíhlych ľudí priemernej mužskej výšky okolo 160 cm (aj keď boli výnimky, napríklad mladučký Tutanchamon mal 168 cm, ale starý faraón Ramzes I. zasa 145 cm), ženy okolo 155 cm. Pokožka bola snedá, prevažne oválna tvár, plné pery, veľké oči, výrazné lícne kosti. Z rozboru dochovaných múmií sa ľahko dá zistiť, v akom prostredí žil dotyčný človek. Egyptská aristokracia bola dobre živená, dochované kosti nestrádali chudobou a podvýživou. V depozite káhirského múzea je krásne zachovaná mumifikovaná ruka šľachtičnej. Tak ma napadlo, že keď muži „žiadajú o ruku“, tak o túto by sa isto pobili. Je neskutočne elegantná, prsty štíhlučké, dlhé, zápästie úzke, nechty s takmer francúzskou manikúrou. Nositeľka tejto ruky musela byť veľmi pestovaná osoba. Za života sa isto vyhýbala slnku, lebo opálená pokožka bola znakom pracujúcej ženy, nemala na svojom tele jediný chĺpok, vrátane vlasov. Nosila parochne podľa módy, kúpanie tela bolo denodenne, dokonca možno i niekoľkokrát denne (pozri rozdiel v hygiene ľudí stredoveku, kde španielska kráľovná Izabela Kastílska sa pýšila tým, že sa celá kúpala len raz v živote, v svadobnú noc). Natierala si telo výživnými olejmi a parochne si zdobila okrem šperkov aj akýmsi malinkým predmetom, v ktorom bol parfém a ten sa na slnku rozpúšťal, to znamená, že parfém voľne pomaly stekal po parochni a tak dotyčná dáma, keď prechádzala okolo, šírila omamnú vôňu. Inak v Egypte voňalo všetko, ľudia, chrámy, dokonca i sochy. Egypťania milovali vône a parfémy a mali dokonca aj bohyňu parfémov.
V depozite múzea by sme však našli aj kosti inej ženy, ktorá zomrela ani nie 20. ročná. Rozbor kostí ukázal, že dievča tvrdo pracovalo už malička, muselo mať veľmi vypracované svaly na rukách, kosti v ramenách boli veľmi silné, ale zároveň kĺby veľmi poškodené ťažkou prácou. Zrejme dievča pracovalo v pekárni, celý svoj krátky život sedelo na kolenách a pred sebou vaľkalo cesto na chlebové placky. Zároveň vieme, že strava bola nedostatočná, jednostranná, málo výživná.
No a je ešte jedna vec. Egypťania pokladali telo za dar od bohov, mali sa oň dobre starať už za života, každý Egypťan, i ten najchudobnejší, mal po smrti právo byť mumifikovaný (samozrejme bol rozdiel v spôsobe mumifikácie, od najjednoduchšej po faraónsku, ktorá trvala 72 dní), pretože zachované telo bolo pojítkom medzi týmto a posmrtným svetom. Ak si spomeniete na predchádzajúci článok, tak jedna z troch duší, tá najnižšie postavená duša Ba bola priam spojená s mŕtvym telom. Bez neho nemohla existovať.
A čo znamená ten nadpis? Len toľko, že ak sa niekedy v budúcnosti stretnete so starými Egypťanmi,poradím vám ako ich pozdraviť. V žiadnom prípade bozkom na líčko či ústa. Takto sa v Egypte zdravili len antickí Gréci a Rimania. A čo tak podanie ruky? Opäť vedľa. To je až zvyk Európanov od 19. storočia. Tak ako ich teda pozdraviť? Tak ako to robia napríklad mačky. Otrite si jemne nosy o seba. A ešte jedno dôležité upozornenie. Dávajte si prosím pozor na to, aby ste sa nepostavili do tieňa ich tela. To by vás pokladali za bezohľadného človeka. Egypťan totiž veril, že telo je darom boha a teda tieň tela je jeho boži odraz. A svoj tieň si aj patrične uvedomovali…no zamyslite sa, kedy naposledy ste si uvedomili svoj vlastný tieň?
rozpravkarka2 Rozkaz, šéfe, vykonáme!... ...
believer Zuzka, misky mám aj ja ...
rozpravkarka2 Belívko,ja som zo ...
believer Tak smiech je korením ...
rozpravkarka2 :-))) Tak som sa vrátila... ...
Celá debata | RSS tejto debaty