No pôvodne som mala pripravený iný príspevok, ale kedže sa isté okolnosti náhle zmenili – a k lepšiemu, prinútilo ma to, napísať tento nečakaný, ale vysoko aktuálny (teda aspoň u mňa) článok. No tak najskôr sa musím priznať, ze som prebrala jednu vetičku z rozhovoru s českou herečkou Kvetou Fialovou, ktorá tam tvrdila, že u nej sa stále píše rok 1900. To sa mi zapáčilo natoľko, že bez jej dovolenia toto používam aj u seba, ale s dodatkom…..1900 pred Kristom. No a tu je ten kameň úrazu, pretože isté technické vedomosti ku mne akosi ešte nedorazili, no a tak všetky moje predchádzajúce článečky boli bez diakritiky, za čo sa všetkým čitateľom ospravedlňujem, viem, že sa to ťažko čitalo. No a keďže som oslovila svoju šikovnú, a hlavne v roku 2010 prítomnú, sestru, tá mi v sekunde poradila, čo treba urobiť a ajhľa….písmenká s makčeňmi sú na svete……No a táto udalosť ma prinútila spomenúť si, ako si vlastne odovzdávali starí egypťania dôležité informácie v dobe, keď neexistoval internet, noviny, rádiá a televizory, dokonca ani konská či iná pošta.
Isto sa každý z vás rozpamätá na egyptského skaraba. Je to ten náš chrobáčik hovnivál, ktorý v starom svete egypťanov predstavoval vychádzajúce slnko, to znamená zmŕtvychvstanie. Pre egypťana azda najdôležitejší moment jeho života. Skarab (alebo aj boh s hlavou skaraba Chafre) nebol však len symbolom zmŕtvychvstania, ale popri Hórovom oku, či Ankhu aj jedným z najobľúbenejšich amuletov. Vkladal sa medzi plátna, ktorými bola obalená múmia a pomáhal procesu znovuzrodenia na onom svete. A možno vás teraz aj trošku prekvapím, keď vám poviem aj dve jeho ďalšie funkcie.
Aj v starom Egypte ĺudia oslavovali narodeniny, či narodenie dieťaťa, sviatky nového roku, či iné príjemné udalosti v živote. No a vtedy si dávali priatelia a známi navzájom skaraby.Podľa toho, na čo mali, niektoré skaraby boli z glazovanej keramiky, iné z malachitu, lapis lazuri, zlaté, čadičové a podobne a na zadnej strane bol vyrytý krátky hieroglyfický text s ochrannými formulkami a spomínaným prianím zdravia, šťastia….. Takže máme na svete prvé „pohľadnice“ s narodeninovým či novoročným prianím.
A teraz si predstavme spoločne, že celý svoj život prežijeme v jednej anonymnej malinkej osade pri toku Nilu, máme len tie informácie o svete okolo, čo nám odovzdali naši rodičia, im ich rodičia, my ich predáme svojim deťom a tie zasa svojim. Isto ani netušíme, ktorýžeto faraón nám momentálne vládne. Môže sa stať, že zatiaľ, čo my žijeme v sladkej nevedomosti, už od severu na nás tiahnu hordy hladných rabujúcich líbýjčanov. Pár informácii k nám dovezú úradníci neustále plaviaci sa po rieke Níl, pretože vlastne ani iná cesta komunikácie v Egypte neexistuje. Pred púšťou máme rešpekt, veď je to svet mŕtvych a okrem nich tam žijú nebezpečné beduínske kmene…No a tu na rad prichádzajú zasa skaraby, ale tentokrát takzvané spravodajské. Takých sa dochovalo veľké množstvo a dodnes nám podávajú správu o tom, že Ramzes II. dobyl Kádeš (čo síce nebola pravda, ale to nevadi), že sa Tutmose IV. narodil. Ale my sa teraz pozrieme na spravodajské skaraby najbohatšieho muža svojho času, kráľa Amenhotepa III. Tak si prečítajme 3300 rokov starú poštu, posúďme s čím „životne dôležitým“ sa veľký kráľ chcel podeliť so všetkými…
…..“Nech žije kráľ Horného a Dolného Egypta, Reov syn Amenhotep, obdarovaný životom večným a vznešená jeho manželka je Teje. Nech žije večne nová kráľovná Teje. Meno jej otca je Juji, meno jej matky je Čuju….“ alebo
…..“za jediný deń poľovačký veľký Amenhotep skolil 56 divých zvierat“ , …“na jedinom love som zabil spolu 40 kusov“ , …..“svojimi vlastnými šípmi som ulovil 105 levov“ (asi ich vyhubil vsetkých, pretože dnes už v Egypte nájdete levy len v ZOO).
No tak sa zamýšľam, že máme my obrovské šťastie, že žijeme v 21. storočí, kde máme na výber ľahko dostupné informácie z celého sveta, doslova v minúte sa dozvieme, čo sa práve udialo na druhom konci našej planéty. Na internete ľahko nájdeme množstvo užitočných informácií. Vieme si predstaviť, že by sme boli odkázaní len na krátke informácie, ktoré prinášajú spravodajské skaraby alebo poslovia z hlavného mesta pár krát do roka?
.
believer Katka, zase raz niečo ...
Katarina Licha este k tym koptom.....ja... ...
Katarina Licha Kusi: Egypt, Mezopotamia,... ...
kusi Katka ..Egypťania nemali ...
josezuna veľmi pekné podané. ...
Celá debata | RSS tejto debaty