Založ si blog

Čriepky z Egypta – unikát na tróne, časť tretia

Aký bol Achnaton

     Tí, ktorí ste so mnou prelúskali trošku histórie za kráľa Achnatona v dvoch predchádzajúcich častiach, isto sa so mnou zamyslíte nad počínaním Achnatona. Čo ho viedlo k tým nepredstavieľným rozhodnutiam, ktoré uskutočnil? Hypotéz je mnoho.  Zasiahla ho nejaká duševná choroba? Od malička bol iný, melancholický, nevýrazný, vždy v pozadí, ale skôr to bolo možno z toho, že bol uprednostňovaný jeho starší brat Tutmose, ktorý mal byť faraónovým nástupcom. Alebo bol fanatickým veriacim, presvedčeným o svojej pravde v Atonovi? A tým, že sa mu dostala do rúk absolútna moc, tak ju využil na vypestovanie jeho kultu? Bol tým inteligentným vzdelaným mužom, idealistom, snílkom, ktorý zasvätil svoj život i krajinu a všetko v nej svojej pravde o jedinom bohu milujúcom mier a odsudzujúcom vojny a násilie? Nasvedčoval by tomu aj nález amarnských listov s prosbami mnohých kráľov z východu o vojenskú pomoc. Tú však Achnaton nikdy neposlal, namiesto toho uprednostňoval len mierové cesty, vyjednávania a úplatky. Alebo bola pravda o Achnatonovi inde – v politike a osobnej moci?

Pre mňa bol Achnaton politicky veľmi neskúsený, až naivný človek, ktorý nedokázal odhadnúť dôsledky svojich reforiem dopredu. A možno bol skutočne presvedčený, že on je ten povolaný, vybraný Atonom, a tak vnímal len seba a Atona, na nič iné sa nesústredil, nič iné nebolo pre neho podstatné a myslel, že Egypt to prijme, pretože pochopí, že bol predsa na túto úlohu vybraný samotným bohom. A hlavne ho vidím ako človeka, túžiaceho po moci, akú mali jeho predkovia v časoch pyramíd. A to bola moc absolútna. Moc, ktorú mali len prvé štyri dynastie kráľov, na úsvite egyptských dejín. Časy, ktoré boli vrcholom dejín, tzv. Stará ríša. Doba pyramíd, doba vzniku kráľovstva, vzniku posvätných hieroglyfov, vzniku najdokonalejšieho umenia, ktoré už potom tie ďalšie dynastie faraónov, i tá, do ktorej patril sám Achnaton, slepo kopírovala s väčším či menším úspechom. I mocný Karnak bol vlastne slabším odvarom toho, čo dali budovať mocní králi prvých štyroch dynastií. Moc týchto kráľov sa nedala s ničím v dejinách človeka porovnať. Ľudia v tých časoch verili, že stačilo sa len letmo nechtiac dotknúť kráľovho žezla a človek padol mŕtvy na zem. (bližšieo moci prvých faraónov zaznamenaných na papyroch pozri v článku o Sakkáre a faraónovi Džoserovi). Králi prvých štyroch dynastií boli skutočnými bohmi na zemi. Všetci ďalší, čo prišli po nich, sa už mohli vyhlasovať „len“ za synov boha. A s tým silnela stáročia po stáročiach i moc kňazov a chrámov. A proti tejto moci sa Achnaton, ako jediný z dlhej rady egyptských faraónov od 5 po 30 dynastiu, vzoprel. Tým, že zrušil kňazov a zavrel chrámy, skonfiškoval majetok, zrušil i moc, ktorú mali kňazi v ríši. Kult Atona využil na to, aby sa prehlásil nie za syna Atonovho, ale za vtelenie Atona samotného. Bol bohom na zemi, tak ako starí králi prvých štyroch dynastií. Porušil všetko, dovtedy fungujúce. Dokonca i hrobky sa už nebudovali na obvyklej západnej strane, ale naopak, na východe, odkiaľ vychádzal boh Aton. Lenže Achnaton si neuvedomil, že na takýto krok už nie je vhodná doba. Egypt prešiel istým vývojom a od čias staviteľov pyramíd už bol inde. A tak jeho moc, kult Atona, mesto Achetaton, v ktorom sa hral na svetovládcu 15 rokov, ho neprežilo. Egyptský svet sa dostal do starých koľají už za jeho záhadného nástupcu Smenkhareho, ktorý síce vládol veľmi krátko, zato ihneď opustil Achetaton, neodvážil sa ešte vrátiť do Luxoru, ale odišiel  do starého hlavného mesta na severe, do Memfisu. Až syn Achnatona, mladučký Tutanchamon sa vrátil späť do Luxoru, odkiaľ vlastne jeho otec Achnaton ušiel po prvých štyroch rokoch svojej vlády.

Kráľ Achnaton bol skutočne prekliatím krajiny. Stačila len doba jeho vlády, nešťastne dlhá, Za 17 rokov sa o Egypt nestaral, nastal hladomor, morové epidémie, úpadok, chaos vo vnútri i za hranicami štátu. Nástupcom nechal vyprázdnenú pokladnicu (pripomeňme si, že jeho otec bol najbohatším človekom sveta v tom čase a Egypt za jeho vlády bol na vrchole moci). Pre mňa bola jeho vláda zlomom….k horšiemu. Odvtedy to šlo s dejinami kráľovstva viac-menej dolu vodou. Koniec slávnej 18. dynastie veľkých kráľov začína práve Achnatonom, pokračuje jeho záhadným nástupcom Smenkharem,  mladým Tutanchamonom, jeho synom, ktorý nečakane umrel vo veku 18 rokov. Pokračuje nástupom najvyššieho kňaza Aje. Potom sa ujal trónu vojak, Horemheb. Nebol obdarený mužským potomkom a trón tak prenechal svojmu priateľovi, tiež vojakovi Ramessemu, ktorý zakladá novú dynastiu 19. – vojenskú dynastiu Ramsesovcov.

                                                                                    p o k r a č o v a n i e

Pravda o Egypte V. cast

24.08.2013

Pokracujem v pisani toho, cim momentalne zijeme v Egypte. Tak na zaciatok trosicku pozitivnejsia informacia, pretoze sa zda, ze sa situacia upokojuje, uvidime co dalej, pretoze ten arabsky svet je hrozne nevyspytatelny 🙂 Piata cast mojho pohladu na dianie v Egypte bude o tom, co sa pocas roku vlady Mursiho a Moslimskeho Bratstva udialo na polostrove Sinaj. (Informacie, ktore podam [...]

Pravda o Egypte IV. cast

21.08.2013

Tento clanok je uz stvrtym pokracovanim mojho blogu o momentalnej situacii v Egypte. Od zvrhnutia Mursiho z postu prezidenta, viac ako 6 tyzdnov, sa jeho sympatizanti a volici zhromazdili v styroch velkych taboroch dvoch najvacsich miest Egypta, Kahire a Alexandrii. Kazdym dnom protestujucich nepribudalo, podla predstav MB, a tak sa lidri MB (Moslimskeho Bratstva) rozhodli, ze je [...]

Pravda o Egypte III. cast

19.08.2013

Tento clanok je tretim pokracovanim predchadzajucich dvoch, uz publikovanych clankov o udalostiach v Egypte. ZVRHNUTIE PREZIDENTA MURSIHO Dna 30. 6. zacala v Egypte najmasovejsia demonstracia v dejinach ludstva (podla BBC news). Kedze Mursi i nadalej pokracoval v politike „mrtveho chrobaka“, v televizii nevystupil so zasadnym prejavom, na namestia a do ulic prichadzalo [...]

F-35 / Stíhačka F-35 /

Do poľského vojska sa vracajú husári, tentoraz však ako najmodernejšie stíhačky F-35

30.04.2024 07:36

Hodnota celého kontraktu predstavuje 4,6 miliardy dolárov.

Vrtuľník

Pri páde armádneho vrtuľníka na severe Kolumbie zahynulo deväť vojakov

30.04.2024 07:04

Vrtuľník mal dopraviť zásoby pre vojakov v oblasti mesta Santa Rosa del Sur, kde v poslednej dobe prebiehajú boje medzi ľavicovou gerilou a drogovým gangom.

depozitár, Múzeum SNP, Banská Bystrica

Rarita v Múzeu SNP: Prvého mája sprístupnia skvosty, ktoré viac ako polstoročie verejnosť nevidela

30.04.2024 07:00

Mnohé autentické uniformy, zbrane, prilby, kufre a rôzne osobné veci ľudí, ktorí riskovali svoj život v Povstaní priamo na bojisku, sa konečne dostali „na svetlo sveta“.

Sophie, Ukrajina, vojna na Ukrajine

ONLINE: Rusi majú priestor pre budúce útoky. Zelenskyj sa sťažuje, že pomoc prichádza pomaly

30.04.2024 06:30

Rusi kontrolujú takmer pätinu Ukrajiny a majú možnosť útočiť viacerými smermi. Zelenskyj hovorí, že zbrane na Ukrajinu síce už prúdia, ale pomaly.

Katarina Licha

Deje sa príliš veľa zla vo svete, a tak píšem o tom, čo už je minulosťou, ale krásnou a inšpiratívnou

Štatistiky blogu

Počet článkov: 57
Celková čítanosť: 366640x
Priemerná čítanosť článkov: 6432x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy