V roku 1907 bola v luxorskom Údolí kráľov, najslávnejšom pohrebisku sveta, objavená ďalšia bezmenná hrobka, ktorú preto archeológovia nazvali prosto hrobka KV (King Valley, kráľovské údolie) 55. Hrobka, ako ináč, bola už dávno vykradnutá. Našlo sa v nej len torzo pohrebnej výbavy, ktoré svojou výzdobou poukazovalo na amarnský štýl, rozbitý sarkofág s kartušou dovtedy neznámeho faraóna Smenkhare a jedna múmia. Navyše ani tá kráľovská kartuša s menom kráľa nebola pôvodná, rakva bola zrejme vyrobená pre niekoho iného, konkrétne pre kráľovskú dcéru Achnatona a Nefertiti Meritaton. Táto sa potom stala manželkou už spomenutého neznámeho faraóna Smenkhareho. Preto sa predpokladalo, že nájdená múmia je práve kráľovná Meritaton. Avšak už povrchným prieskumom sa potvrdilo, že je to muž. A tak sa telu prisúdilo meno z rakvy – Smenkhare.
Začiatkom tohto roku svet obletela správa, že boli urobené testy DNA na viacerých egyptských múmiách. Uprostred všetkého stál mladý Tutanchámon a snaha určiť jeho blízku rodinu. Pomerne ľahko sa určili Tutovi starí rodičia. Bol to svojho času najbohatší muž sveta, mocný kráľ Amenhotep III. (pozri článok v blogu o 3000 rokov starej pošte) a jeho manželka kráľovná Teje (o nej ešte napíšem v niektorom ďalšom článku). Mimochodom odstrihnutú kader jej vlasov mal u seba mŕtvy Tut v rakve, čo dokazuje silný cit, ktorý ho ku starkej pútal. Problémom zostávali jeho vlastní rodičia. A tu zrazu, testy DNA identifikovali dve múmie, ktoré boli absolútnym prekvapením aj pre samotných archeológov, a z hĺbky tisícročí sa vynorili aj rodičia Tutanchamona.
Múmia, ktorú dovtedy volali Smenkharem, sa ukázala napokon ako múmia slávneho kacírskeho kráľa Achnatona. Tak teda otcom Tuta bol slávny Achnaton, syn Amenhotepa III. a Teje. Na múmii sa objavili stopy po degeneratívnej chorobe kostí, skutočne mal faraón trošku širšie boky (tak ako na jeho portrétoch), mal dozadu pretiahnutú lebku, tak ako jeho syn Tutanchamon, dokonca lekári určili, že mohol trpieť vzácnym Frolichovým syndrómom. Vek smrti Achnatona určili medzi 30-35 rokom. A u Tutovej matky došlo k ešte väčšiemu prekvapeniu.
V hrobke kráľa Amenhotepa II. v Údolí kráľov v Luxore sa okrem neho našli aj múmie ďalších ešte slávnejších panovníkov, ktorých kňazi o stáročia neskôr previezli do tejto hrobky, aby aspoň kráľovské múmie uchránili od vykrádačov hrobiek. Dnes sú všetky v káhirskom múzeu, a niektorým sa za sto libier môžete pozrieť i do očí v oddelení kráľovských múmií. Trošku bokom v zamurovanej samostatnej miestnosti luxorskej hrobky Amenhotepa II. ležali, zapadnuté prachom, ďalšie tri múmie bez mena. Egyptologička Dr. Fletcher, odborníčka na amarnské obdobie, bola vtedy presvedčená, že jedna z tých múmií je slávna Nefertiti. Päť rokov trvalo, kým sa jej nádej nadobro zmarila a moderná veda potvrdila, že sa nejedná o Nefertiti. Múmia bola veľmi poškodená. Celá časť jej čeľuste bola rozbitá, paža odtrhnutá od tela. Možno to spôsobili vykrádači. Bezmenná mladá žena však nezomrela prirodzenou smrťou. Ukázalo sa, že mala smrteľnú ranu nožom na boku. Za života bola veľmi štíhlou, až útlou ženou, ktorá umrela vo veku 20, maximálne 25 rokov. Bohužiaľ nevieme ako sa volala. Vieme, však že bola sestrou a manželkou Achnatona, dcérou Amenhotepa III. a Teje a matkou mladého Tutanchamona.
Ešte zostáva pár záhad z tohto príbehu. Nefertiti – kde odpočíva jej múmia? Nájde sa vôbec? Meno matky Tutanchamona – prisúdime raz to správne meno ku kráľovskej matke slávneho mladého panovníka? Tajomný Smenkhare – nemáme ani múmiu, len kartušu s menom, meno jeho manželky – Meritaton (dcéry Achnatona), to, že ho Achnaton na sklonku jeho vlády pribral ako spoluvládcu. Na odpovede si ešte musíme počkať. Ale čo vám môžem už teraz ponúknuť – pozrime sa na starých rodičov a rodičov slávneho mladého Tuta.
Katuska,tesim sa ,ze je tu taky clovek ...
Je to jedina znama egyptanka, ktora ...
Kacenka, o Teje chcem napisat osobitny ...
A este par slov k Teje ....ako iste ...
Katka,bude urcite velmi tazke napravit ...
Celá debata | RSS tejto debaty