Tento clanok je tretim pokracovanim predchadzajucich dvoch, uz publikovanych clankov o udalostiach v Egypte.
ZVRHNUTIE PREZIDENTA MURSIHO
Dna 30. 6. zacala v Egypte najmasovejsia demonstracia v dejinach ludstva (podla BBC news). Kedze Mursi i nadalej pokracoval v politike „mrtveho chrobaka“, v televizii nevystupil so zasadnym prejavom, na namestia a do ulic prichadzalo kazdou hodinou viac ludi. Zjednotili sa pod heslom, ktore sa ozyvalo vtedy najviac „Zvrhli sme obavaneho Mubaraka, zvrhneme aj Teba“. To uz aj seda eminencia Morshid, ktory de facto z pozadia vladol Egyptu prostrednictvom Mursiho, prinutil Mursiho k televiznemu prejavu. Tento prejav by som vam zelala pocut, pretoze viac amatersky hovoriaceho prezidenta som este nepocula hovorit. Prejav bol nesuvisly, bolo vidiet, ze je napisany vo velkom strese a zhone. Dookola v nom bol opakovany jediny argument, ze bol Mursi zvoleny ludmi vo volbach, ze je prvym demokraticky zvolenym prezidentom. Tento argument zostal jedinym argumentom, o nic ine sa MB doteraz nemozu opriet. Mursi v prejave priznal, ze urobil chyby vo vladnuti, ale ako vzdy, nic konkretne na riesenie situacie nepovedal.
Ako sme sa neskor dozvedeli, v tom case uz Mursi rokoval aj s najvyssimi generalmi krajiny o tom, ze musi pocuvat narod, ze musi zacat s reformami, musi pocuvat aj opozicne hlasy a naucit sa kompromisom. Nic z toho vsak opat neurobil.
Sever doslova praskal pod naporom demonstrantov. A co bolo obzvlast sokujuce – k severu sa po prvykrat pridal aj juh Egypta, protesty sa rozsirili aj do Luxoru, Asijutu, Asuanu. Tieto mesta zostali dokonca aj pocas revolucie proti Mubarakovi mimo diania. Ked sa pocty demonstrantov zvysovali, pridali sa k Egyptanom aj policajti a napokon aj samotna armada, ktora zbavila prezidenta uradu a ulozila mu domace vazenie. Neskor jemu a jeho rodine, poprednym lidrom MB odobrala diplomaticke pasy, aby im zabranila v uteku z krajiny.
Ked armadny general Sissi v televizii oznamoval demonstrantom, ze Mursi je zbaveny moci, atmosferu, ktora tam vtedy panovala, nemozem opisat slovami. Nic podobne silne som dovtedy nezazila. Uplne opacne reakcie mali promursi demonstranti, ktori sa zhromazdili v okoli mesity pri Raaba al Adaweya a v casti Kahiry Nasr.
Vo velmi kratkom case armada slubila, ze co najskor vypise nove volby, ale dovtedy musi byt vypracovana ustava krajiny a zvolena docasna vlada. Armada vyzvala vsetky strany na spolupracu. Jedinou, ktora odmietla a odmieta doteraz boli Moslimski Bratia.
Docasna vlada funguje doteraz, je to vlada uradnicka, ale do ministerskych postov boli po prvykrat dosadeni skutocne ludia, ktori tam patria, a dokonca je tam aj zastupenie zien a pocetne zastupenie krestanov. Vladu schvalil tak najvyssi imam Al Azhar, ako aj hlava koptskych krestanov.
Od zaciatku jula, ihned po zvrhnuti Mursiho, lidri MB zacinaju zvolavat svojich privrzencov a volicov, aby v uliciach vyjadrili svoj odpor proti, podla ich slov, armadnemu pucu. Pouzivaju jediny argument, branit prveho demokraticky zvoleneho prezidenta. Pocetnost tychto promursi demonstracii sa neda porovnat s opacnou stranou. Bola som sokovana zo zaberov, ktore sa cez zapadne media sirili do sveta. Kde zostala novinarska etika? Mnoho z tych zaberov boli v skutocnosti protimursi demonstracie, pretoze tie boli pocetnejsie, ale svetu bolo treba ukazat, ze Mursi ma obrovsku podporu. Obzvlast zabery, ktore vysielala a stale vysiela katarska stanica Al Jazzera su zavadzajuce a cast z nich dokonca lzive. Kym proti Mursimu povstal cely Egypt, vratane juhu (co nebolo ani proti Mubarakovi pocas revolucie), tak promursi demonstranti sa zoskupili prevazne len v dvoch mestach severa / Kahira (aj to len na troch miestach – mensi tabor pri Cairo University, dva velke tabory v Nasr City Cairo a Raabaa al Adaweya v Kahire. A v Alex to bola cast Sidi Bashr. Tieto protesty boli spociatku skutocne pokojne, promursi protestujuci vyjadrovali pochodmi v ulicicach Kahiry a Alexandrie svoj nesuhlas s postupom armady. Avsak plamennymi prejavmi radikalnych lidrov MB sa situacia zacinala obracat. A kedze protestujucich zo dna na den ubudalo, respektive lidrom sa nepodarilo dostat do ulic taku obrovsku masu ludi, aka stala proti nim, zariadili sa inak. Zriadili styri velke tabory, tri z nich v Kahire, stvrty v Alexandrii. Tam mali volne ruky k masirovaniu mozgov pritomnych.
Kedze sa kratsie clanky citaju lepsie, v buducej casti sa pozrieme na to, kto su promursi demonstranti.
semtex, vdaka za navstevu. Vsetko o ...
chcelo by to este pastnut nejake potvrdzujuce... ...
o.k., prečítala som, vďaka! Držte ...
Celá debata | RSS tejto debaty