V nasledujúcich niekoľkých čriepkoch by sme nazreli do tajomstiev, ktorých má staroveká egyptská civilizácia v zálohe neskutočné množstvo.
Pokračovanie článkuV nasledujúcich niekoľkých čriepkoch by sme nazreli do tajomstiev, ktorých má staroveká egyptská civilizácia v zálohe neskutočné množstvo.
Pokračovanie článkuStaroegyptský kňaz mal úplne odlišnú funkciu v spoločnosti v porovnaní s napríklad pre nás najznámejším katolíckym či evanjelickým „kolegom“. Narozdiel od nich sa nestaral o spásu duše, nepoučoval, nekázal, vlastne sa vôbec nestaral o ľudí.
Pokračovanie článkuV minulých dvoch článkoch sme sa porozprávali o smrti, hrobkách a Domoch smrti, dnes si niečo povieme o Domoch života. Domy života boli častokrát v blízkosti chrámov, ale i v samotných chrámoch zasvätených bohom. Z nich najznámejšie boli chrám bohyne Hathor v Dendere, v Dér el Báhrí, i v kráľovskom meste Memfise. Ono to čiastočne súviselo i s […]
Pokračovanie článkuV minulom článku sme sa trošku pozreli na to, ako vnímali starí Egypťania smrť. A v dnešnom sa dozvieme, ze vytúžený posmrtný život neprišiel len tak, automaticky, ale bolo pre to potrebné čosi urobiť.
Pokračovanie článkuIsto mnohí z vás videli na vlastné oči staré egyptské pamiatky, napríklad v Luxore. Uvedomili ste si, že ste videli len architektúru súvisiacu s uctievaním bohov a panovníkov – chrámy, alebo so smrťou- hrobky? Tak ma napadá jedna paralela – slávny francúzsky kráľ „Slnko“ Ľudovít XIV. sa pýšil svojím palácovým komplexom Versailles, o […]
Pokračovanie článkuPred pár dňami ma nečakane a celkom neplánovane navštívila v Egypte moja drahá sestra s jej drahým. Také prepadovky mám najradšej a dokážem sa rýchlo prispôsobiť, pretože Egypt a život v ňom ma pripravil na každodenné zmeny a po ôsmich rokoch tu som pochopila, prečo egypťania neplánujú nič na viac ako deň dopredu.
Pokračovanie článkuV roku 1907 bola v luxorskom Údolí kráľov, najslávnejšom pohrebisku sveta, objavená ďalšia bezmenná hrobka, ktorú preto archeológovia nazvali prosto hrobka KV (King Valley, kráľovské údolie) 55. Hrobka, ako ináč, bola už dávno vykradnutá.
Pokračovanie článkuTakto plače duša mladučkého Tutanchamona a ja s ním. Nemôžem uveriť tomu, že sa bortí moja ideálna predstava o veľkých a dokonale krásnych egyptských faraónoch. Na prelome rokov 2009 a 2010 sa medzinárodný a egyptský tím odborníkov zúčastnil doteraz najdôkladnejšieho, a isto posledného, preskúmania múmie Tutanchamona, faraóna, ktorého dlho obklopovala aura […]
Pokračovanie článkuAko sa voláš? Taká jednoduchá otázka. A ani odpoveď nám vlastne veľa toho nepovie – v súčasnosti. Ale keď by sme sa to isté spýtali starovekého Egypťana, už z jeho mena by sme sa o ňom dozvedeli mnoho.
Pokračovanie článkuDo parlamentu by sa podľa novembrového prieskumu spoločnosti SANEP dostalo šesť strán, na vrchole je súboj plece pri pleci.
Kyjev túto informáciu oficiálne nepotvrdil.
Kremeľ by mohol vo všeobecnosti súhlasiť so zmrazením konfliktu pozdĺž frontovej línie.
Žiadosť o výklad ústavy v súvislosti s činnosťou generálneho prokurátora podala vlani v septembri vtedajšia prezidentka.